Üreticiler! Ürünlerinizi Amerika’da (amazon.com) Satarak Krizden Çıkın

Arkadaşlar merhaba,

2 yıl önce başladığımız Amerika amazon.com’da satış serüvenimiz son sürat devam ediyor.

Biz “A Plus Plastik ve Elektrik” olarak üretim ve ihracat yapan bir firmayız.

E-Ticaret yapmamız gerekliliğini 4 yıl önce fark ettik ve Türkiye’de kendi e-ticaret web sitemiz (aplusekeltrik.com.tr), n11 ve hepsiburada gibi pazaryerlerinde satmaya başladık.

Gel gör ki çok memnun kalmadık. Maalesef ülkemizde e-ticaretin olmazsa olmazı kargo ve ödeme yöntemleri pek medeni ülkeler seviyesinde değil. Bir de pazaryerlerinin açgözlü tavrı bizi arayışa sürükledi ve Amerika’da bir şirket kurup, marka alarak amazon.com’da satış yapmaya başladık.

İlk satışımızı Şubat 2019’da gerçekleştirdik. Linke tıklayarak o gün instagramda yaptığım paylaşımı görebilirsiniz.

1,5 yıl içerisinde 6 adet 40HC konteyner ürün satışı yaptık. 7. Konteynerimiz 4 Temmuz’da yola çıktı ve 20 Temmuz’da Amerikada olacak (aşağıdaki görselden görebilirsiniz). 8. konteyner 18 Temmuz ve 9. konteyner çıkış planımız 20 Ağustos.

Aynı zamanda Almanya ve İngiltere amazon hesaplarımızı açtık ve 2020 içerisinde bu pazarlarda da yer almak istiyoruz.

Bir Türk sanayicisi olarak 6 konteyner ürünü bu kadar kısa sürede ve %1000’lere varan kar marjlarıyla perakende satacağımı hayal etmezdim.

Tamamen deneme amaçlı kalkıştığımız bu iş bize ummadığımız kapılar açtı.

Düşündüğünüzde, üretici bir firmanın perakende satış yapması çok mantıklı değil.

Distribütör > Bayi > Tali Bayi > Mağaza zinciri biz üreticiler için en iyisi gibi görünüyor.

Ama teknoloji ile hayat çok farklı bir yere savruldu. Alışveriş alışkanlıkları değişti ve hızla değişmeye devam ediyor.

Geldiğimiz noktada üretici ile tüketici bir ekranda buluşuyor ve yukarıda bahsettiğim zincirin halkaları bir bir kayboluyor. Distribütör > Bayi > Tali Bayi > Mağaza’nın kazanacağı tüm parayı üreticinin kazanma şansı doğuyor. Bunu fark eden firmaların kalıcı olacağını söylemek çok iddialı olmasa gerek.

Türkiye’deki üreticilerin net %10-20 para kazandığını, bu kazanılan paranın da asla nakit olmadığını, alacakta ve stokta durduğunu söyleyebilirim. Hele bir de “batak” verdiyseniz, kârınız da kalmaz. E o zaman tüm yıl niye çalıştık. Fıkrada da denildiği gibi “biz bu b.ku niye yedik”.

Ticarete atıldığım ilk günden (2013 Şubat) beri sanayici arkadaşlarımdan duyduğum cümle şu: “Bu yılı atlatalım”.

Yıl atlatmaya, günü kurtarmaya çalışan bir ülkeyiz maalesef.

Kimse kendini kandırmasın, ülkemiz bugün krizde ise bunun bir sebebi de biz sanayicilerin kârsız ve sadece ciro odaklı iş yapması. Para yoksa kriz var, çok net değil mi? Herkes çok para kazandıysa bu para nerede, 1 yıl idare edecek parayı kazanamadıysak, ne kazandık?

Bir diğer amacımız olan “başarılı genç girişimciler yaratmak” adına 9 yeni mezun endüstri mühendisini istihdam ettik ve yetiştiriyoruz.

Ofisimiz İstanbul Dünya Ticaret Merkezinde.

Amerika’ya ve/veya dünyaya açılmak isteyen, bir sonraki krizde, krizden etkilenmek istemeyen veya mevcut krizden kurtulmak isteyen firmalara kapımız sonuna kadar açık.

Kalın sağlıcakla.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart