Girişimcilere Tavsiyeler

 1. En büyük sermaye cesaretiniz, korkmayın, parayla değil yürekle girişin her işe.
 2. Cimri olun, bol keseden paranızı harcamayın, işin masraflarını hayatınızın merkezine alın ve diğer tüm harcama kararlarınızı ona göre verin.
 3. Patron olmayın, işinizin amelesi olun, ağır taşıma işlerinden tutunda, internet sitesi yapımına kadar her şeyi kendiniz yapın, yapabileceğiniz her işi kendiniz yapın, kimseye boş yere para vermeyin.
 4. Sürekli çalışın ama sürekli çalışın.
 5. Olmayan veya yanlış olan her şeyden kendinizi sorumlu tutun, başkalarını suçlamak pes etmenin ilk adımıdır.
 6. Yönetmek karar vermektir, karar verin ve uygulayın, olmazsa değiştirin, olmazsa değiştirin (algoritmamız bu) ama kesinlikle yerinizde saymayın, karar vermek için olmayan alternatifleri düşünmekle zaman kaybetmeyin.
 7. Rakiplerinizden korkmayın, onların avantajlarını düşünüp canınızı sıkmayın, onları alt edebilmek için zayıf yanlarını bulun.
 8. Daha iyisini daha farklı bir yöntemle sunun.
 9. Müşteri gibi düşünün.
 10. Alternatif tedarikçi olmanız için müşterilerin sizden haberdar olması lazım, faks çekin, mail atın, arayın, utanmayın, tohumu ekin elbet bir gün yeşerecektir.
 11. Başarı kedi gibidir, üstüne atladıkça kaçar, yakalaması zordur, onu sakince yakalamaya çalışın, para ise kedinin kuyruğudur, kediye odaklanın, kuyruğuna değil.
 12. Kârsız iş yapmayın,
 13. Bilmediğiniz işten korkmayın, tembellikten korkun, kervan yolda düzülür derler, işi öğrenirsiniz yeter ki çabanız bitmesin.
 14. Risk dedikleri şey Arapça geçim demektir, yani “rı zı qa” yani riziko yani risk = geçim, riskten korkmayın. Hayatın çok kısa olduğunu unutmayın ve başarısızlıktan korkmayın, başarısızlıktan korkan işe kalkışmasın zaten.
 15. Olumsuz konuşandan uzak durun. Her işin nasıl olmayacağını anlatan “uzman” kişilerden uzak durun.
 16. Ekibinizi ehil ve güvenilir insanlardan seçin.
 17. Mesai bitimi için saati gözleyenden uzak durun, mesai iş bitince biter, ertelemeyin, ötelemeyin, yarım bırakmayın.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart