Yılın Kadın Girişimcisi İhracat Direktörümüz Aydan Akarsu

Kurucu ortağımız ve ihracat direktörümüz Aydan Akarsu yılın kadın girişimcisi seçildi. 1 Mart 2018 tarihinde Ankara’da yeni Kosgeb Başkanlık Binasında düzenlenen törende ödülünü Başbakan Binali Yıldırım’dan aldı. Bu başarıda emeği geçen, öncelikle tüm çalışanlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza çok teşekkür ederiz.
İşletme 2013 yılında endüstri mühendisleri Aydan Akarsu ve Serkan Akarsu tarafından İstanbul Bayrampaşa’da kuruldu. Kurulum aşamasında Halbank’ın Kadın Girişimci Kredisi’nden ve KOSGEB Yeni Girişimci Desteklerinden faydalanılmıştır. 3 yıl içinde hızla büyüyen şirket, bu sene İstanbul 3. Havalimanı inşaatında kullanılan 110 mm çaplı boruların imalatına başlamış, mevcut kapasitesini doldurmuş durumdadır.
KOSGEB’in Kadın Girişimcilere sağladığı destekler ile Bayrampaşa’da, 350 metrekarelik bir işhanında ikinci el makinaların devir alınması ile şirketin kurulduğunu anlatan Aydan Akarsu, yeni girişimcilere örnek teşkil edecek başarı hikayesinde; “Arabamızı satarak aldığımız ticari panelvan ile satış yapmak için İstanbul’un bütün bölgelerinde firmamızı tanıtmaya çalıştık. Bütçe ayıramadığımız için bu tanıtım faaliyetlerindeki tek materyalimiz A4 kağıtlara aldığımız firmamızı ve ürünlerimizi tanıtan çıktılardı. Siparişten üretime, muhasebeden yüklemeye, şoförlükten temizliğe işlerin tamamında birkaç çalışanımızla birlikte gece gündüz çalışarak firmayı ayakta tuttuk.” diyor.
Yeni bir tedarikçinin pazara girmesinin tüm zorluklarını yaşadıklarını dile getiren Aydan Hanım, altı aylık çalışma içerisinde hiç satış yapamadıklarını vurgularken, zorlu geçen bu zaman içerisinde 125 TL’lik bir satışın tükenmekte olan umutlarını yeşerttiğini ve ardından yeni arayışlara girdiklerini başarı öyküsünde şöyle özetliyor Aydan Akarsu:
“Ürünlerin bir alıcısı var ve onları bulmak için farklı yollar denememiz gerekiyor. Mesai saatlerimizi daha da uzattık, internetten bulabildiğimiz yurt içi ve yurt dışındaki tüm potansiyel müşterilere mail, faks ve telefonla ulaştık. Bu arada tanıtım faaliyetlerimiz meyvelerini vermeye başladı. Yurt içinden tedarikçisiyle problem yaşayan bazı firmalar bizden fiyat talep etmeye başladılar. İlk yılın sonuna geldiğimizde tüm finans kaynaklarımız tükenmişti fakat ihracat yapabileceğimize olan inancımız vardı. 2013 yılında Cezayirli bir müşteriden aldığımız 1 konteynerlik sipariş bizim için dönüm noktası oldu. Çünkü bu sipariş firmanın kurulumundan bu zamana kadar almış olduğumuz toplam sipariş kadardı. Bu ilk yüklemeyi kendi ellerimizle yaparak başarıyla tamamladık. Müşteriden ilk defa bu kadar düzgün bir yükleme yapıldığı için teşekkür aldık. Prensip olarak Avrupa, Afrika, Balkanlar, Ortadoğu’daki müşterilerimizin siparişlerini ilk günkü özenle hazırlıyoruz.”
Aydan hanım, azim ve çeşitli sıkıntıları göğüsleyerek üç yıl önce kurdukları firmada artık bir iş kadını. 31 ülkeye direk olarak ihracat yapmayı başaran firma, bu yıl sonuna kadar 35 ülkeye ulaşmayı hedefliyor.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart